Uusi hippos


Kulkeminen Hippoksen alueella rakennustyön aikana


Päivitetty 23.4.2026

Jyväskylän Hippoksen rakentaminen tuo seuraavan parin vuoden aikana muutoksia alueen liikenteeseen ja pysäköintiin. Voitte seurata remontin etenemistä kaupungin verkkosivulla sekä hankkeen Facebook-sivulla. Jääurheilukeskus ja koko Hipposkeskus valmistuu vaiheittain vuoden 2027 loppuun mennessä. Kesällä 2027 valmistuvat kaksi ensimmäistä harjoitusjäähallia sekä Hippoksen pysäköintihalli ja Osaamiskeskus.

Jyväskylän Taitoluisteluseura tiedottaa jäsenistölleen tällä sivulla, jäsentiedotteissaan ja sosiaalisessa mediassa remontin vaikutuksista omaan arkeensa. Rakennustyömaalla saattaa olla myös tiedotuksen näkökulmasta ennakoimattomia kulkuun vaikuttavia rajoituksia. Noudatathan siis aina ensisijaisesti alueen kulkuopasteita. 

Uusimmat tiedotteet 

  • LähiTapiola Areenan jää on poistunut kesän 2026 ajaksi käytöstä. Myöskään hallin pysäköintialue ei ole käytössä.
  • Saattoliikennepaikka harjoitusjäähalliin ja oheistilaan sijaitsee Hipposhallin edustalla Köyhälammen puolella hallia. Saattoliikennepaikka on tarkoitettu vain jättämistä ja kyytiin ottamista varten.
  • Harjoitusjäähalliin pääsee myös Rautpohjankadulta Hipposhallin ovesta B6 (porraskäytävän kautta katsomotasanteelle)
  • Pysäköintialueita löytyy Hippokselta
    • Hipposhallin ja Rautpohjankadun välisiltä pysäköintialueilta,
    • Hipposhallin ja Köyhälammen välisiltä pysäköintialueilta (pesäpallostadionin vieressä) sekä
    • Keskikadun että Kuntoportin varrelta.
  • Maksullisia pysäköintipaikkoja on uimahalli AaltoAlvarin pysäköintikannella ja pysäköintihallissa. AaltoAlvarin vieressä oleva hiekkakenttä ei ole enää pysäköintikäytössä.